Jak się ubrać na siłownię
Data publikacji 30 listopada 2019Temat doboru odpowiedniego stroju na siłownię to temat rzeka. Można rozwodzić się o tym godzinami, ale tak naprawdę kwestia właściwego ubrania to sprawa bardzo indywidualna.
Strój dobrany pod wykonywane ćwiczenia
Pierwszą sprawą, na którą należy zwrócić uwagę, to bez wątpienia rodzaj aktywności fizycznej, jaki mamy zamiar wykonywać będąc już w siłowni. Jeśli podstawowym celem jest cel towarzyski, bądź też oglądanie się za atrakcyjnymi przedstawicielami płci przeciwnej, to sprawa jest niezwykle prosta. Strój trzeba dobrać w taki sposób, żeby był on jak najbardziej efektowny, kosztowny (tu może tylko sprawiać takie wrażenie) i ogólnie taki, żeby wywoływał tak zwany efekt WOW. Pozostałe aspekty, takie jak wygoda, czy ogólna przydatność do ćwiczeń są już mniej istotnymi sprawami.
Dużo trudniej jest dobrać właściwy outfit jeśli już naprawdę zamierzamy na tej siłowni przeprowadzić jakiś wartościowy trening. Tu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana i zależy już od formy aktywności, którą wybraliśmy. Dzisiaj siłownie to nie tylko sztangi i maszyny do rozbudowywania muskulatury, ale również cała masa różnych zajęć od fitnessu przez crossfit aż po kalistenikę czy jogę. Od tego, jaki sport uprawiamy, będzie też w dużej zależało to, jaki strój będzie najodpowiedniejszy.
Oczywiście istnieją pewne ogólne reguły, których należałoby się trzymać przy doborze ubrań sportowych. Przede wszystkim wygoda podczas uprawiania danej dyscypliny. Inaczej trzeba się ubrać do podnoszenia ciężarów, a inaczej na jogę, chociaż akurat tutaj różnice nie muszą być aż tak bardzo spektakularne.
Buty na siłownie
Ważny jest również odpowiedni materiał, z którego wykonany będzie ubranie. Najlepiej, żeby była to odzież techniczna z włókien umożliwiających szybkie odprowadzenie potu na zewnątrz i odparowania go. Tradycyjna bawełniana dzianina na tym polu sprawdza się raczej słabo, chociaż ma swoich zwolenników.
Najbardziej istotnym elementem stroju jest z pewnością obuwie i na jego wybór trzeba poświęcić już nieco więcej uwagi. Czasy, w których powszechny był pogląd, że buty na siłownię męskie mogą być dowolne byle nie różowe, dawno już minęły.
Zasada jest taka, że jeśli uprawiacie sport rekreacyjnie (z mocnym podkreśleniem twego słowa) to odpowiedni będzie właściwie każdy typ obuwia sportowego. Zwykłe trampki też się sprawdzą.
Natomiast jeśli w grę wchodzi już bardziej wyspecjalizowany trening np. typowe, olimpijskie podnoszenie ciężarów, to wypadałoby już zaopatrzyć się w przeznaczone do tego celu obuwie. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych urazów i kontuzji.