Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Zdrowa dieta

16 listopada 2019

Odpowiedni sposób żywienia powinien być dopasowywany bardzo indywidualnie. Wymagania organizmu zależą od wielu czynników i mogą ulegać znacznym zmianom w trakcie całego życia. Z tego powodu nie należy opierać się na ogólnych schematach i dietach, które w teorii mają być uniwersalne. Najlepiej jest korzystać z wiedzy specjalistów i konsultować wszelkie wprowadzane nowości.

Oczywiście wszystko można wyliczyć także samodzielnie. Jednak wymaga to zdobycia przynajmniej podstawowej wiedzy i poznania ogólnych zasad. W tym celu należy zapoznać się z literaturą naukową oraz aktualnymi badaniami. Znacznie ułatwi to planowanie jadłospisu i dopasowywanie go do wyznaczonych celów. Dieta sportowca będzie różnić się od tej, która jest odpowiadania w przypadku osób o niskiej aktywności fizycznej.

Wysiłek a dieta

Przy dużym wysiłku niezbędne jest zwiększenie podaży kalorycznej. Najlepiej sprawdzają się tu węglowodany będące cennym źródłem energii, która może być bardzo szybko wykorzystana. Dodatkowo warto zwiększyć również ilość białka. Odgrywa ono znaczącą rolę w procesie budowy mięśni i umożliwia skuteczną regenerację. Przełoży się to również na zwiększenie siły i pozwoli osiągać znacznie lepsze rezultaty. Samo układanie jadłospisu należy rozpocząć od określenia zapotrzebowania kalorycznego.

Bierze się tu pod uwagę aktualną masę ciała, wzrost, wiek oraz aktywność fizyczną. Można skorygować tą wartość również w zależności od celu jaki sobie wyznaczymy. Modyfikowanie podaży kalorii umożliwia schudnięcie w zdrowy sposób. Tak ustaloną pulę należy podzielić na trzy grupy makroskładników. Warto kierować się tu ogólnymi zaleceniami. Jednak pod uwagę należy wziąć również indywidualne potrzeby. Z tego powodu podaż białka w diecie sportowców będzie większa niż w przypadku osób, które nie mają celów sylwetkowych. Kolejnym aspektem jest komponowanie posiłków. Nie może zabraknąć w nich żadnego składnika. Tłuszcze są niezbędne do wchłonięcia wielu grup witamin. Z tego powodu nie można rezygnować z nich w diecie.

Tłuszcze nie są złe!

Nadmierne zmniejszenie ich podaży również jest niekorzystne. Szczególnie w przypadku kobiet. Może to prowadzić do problemów z funkcjonowaniem układu hormonalnego. Cenną wskazówką w trakcie modyfikowana i dopasowywania diety mogą być badania zlecone przez dietetyka. Na ich podstawie można dostrzec wszelkie odchylenia od norm i nieprawidłowości. Daje to możliwość odpowiednio szybkiego reagowania na niedobory jeszcze zanim pojawią się negatywne konsekwencje. Jadłospis powinien umożliwiać utrzymanie ciała w jak najlepszej formie.

Redakcja micoach.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie pasja do sportu, praktyczne porady, stylowy lifestyle oraz innowacyjne akcesoria spotykają się, by inspirować Cię do aktywnego i zdrowego życia! Jesteśmy miejscem, gdzie sport staje się nie tylko pasją, ale również sposobem na realizację siebie i dbanie o swoje ciało i umysł.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Co jeść po maratonie?

14 stycznia 2020

Jak spalić tłuszcz?

22 listopada 2019

Zdrowa dieta

16 listopada 2019

Jesteś zainteresowany reklamą?