Maska dla biegaczy – zastosowanie, dobór
Data publikacji 18 października 2019Zanieczyszczone powietrze, smog czy bardzo niska temperatura, to czynniki, które skutecznie zniechęcają biegaczy do uprawiania joggingu. Jednocześnie warunki te negatywnie wpływają na cały organizm, a szczególnie narażone na silniejszą pracę drogi oddechowe. Jak zapobiec pewnym zagrożeniom związanym z powikłaniami oddechowymi podczas biegania? Jak zapewnić komfort i bezpieczeństwo uprawiania sportów w zanieczyszczonym powietrzu?
Duże aglomeracje, tereny położone w nieckach narażone są na niekorzystny wpływ zanieczyszczonego powietrza. Wytwarzający się smog, jak również zanieczyszczenia wywołane nadmiernym ruchem drogowym i ocieplaniem budynków, skutecznie zabija pasję biegania i joggingu. Wielu sportowców rezygnuje z tej aktywności sportowej z powodu obawy przed negatywnymi skutkami i efektami wykonywania tej aktywności w niekorzystnych warunkach. Jednak czy jest to konieczne? Czy da się temu zaradzić?
Jednym z korzystnych i opłacalnych rozwiązań jest zaopatrzenie się w odpowiednią maskę antysmogową.
Jak wygląda maska dla biegaczy? Czym się ona charakteryzuje? Jakie zadania musi spełniać?
Maska dla biegaczy to element wyposażenia sportowca dzięki, któremu możliwe jest wykonywanie wzmożonej aktywności ruchowej, minimalizując pochłanianie niezdrowych cząsteczek zawartych w atmosferze. Maska ta posiada odpowiednio dopasowane i skonstruowane filtry, zapewniające prawidłowy, niczym nieskażony oddech. Z jakich elementów składa się maska z filtrem dla sportowców.
Produkt ten przeznaczony jest zarówno dla bardziej, jak i mniej aktywnych użytkowników.
Jej cechami charakterystycznymi są przede wszystkim:
- odpowiednia budowa maski – materiał powinien zakrywać nos, usta i brodę,
- odpowiednie zaczepy i regulacja obwodu i wielkości,
- ochrona przez zanieczyszczeniami i zimnem itp.
Podczas wyboru odpowiedniego modelu należy uwzględnić elementy takie jak: - rozmiar maski,
- materiał wykonania,
- producent,
- jakość filtra,
- żywotność filtra,
- rodzaj filtrowanych cząsteczek,
- otwory powietrza oraz ich umieszczenie,
- regulator noska,
- rzepy,
- muszla,
- itp.
Szczególną uwagę należy zwrócić na umieszczony w masce rodzaj filtra, który mówi, jakie rodzaje cząsteczek zostają filtrowane, i przed jakimi zanieczyszczeniami maska chroni użytkownika.
Brak maski oraz pochłanianie zbyt dużej ilości zanieczyszczonego powietrza może skutkować chorobami i dolegliwościami takimi jak:
- duszności,
- kaszel,
- dławienie się,
- łzawienie,
- bóle głowy,
- niewydolność płuc,
- podrażnienia skóry,
- nowotwory,
- wylewy,
- zawały,
- wiele innych.