Pływanie – dobór odpowiedniego sprzętu pływackiego.

Pływanie to jeden z ulubionych sportów zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Niesamowite walory zdrowotne, jak również zalety tego sportu pozwalają go wykorzystywać zarówno w rehabilitacji, jak i jako hobbystyczna czy profesjonalna aktywność ruchowa. Jak dobrać odpowiedni sprzęt pływacki? Czym są okulary do pływania? Jak je dobrać i czym się one charakteryzują?

Jakie techniki pływania można wyróżnić wśród amatorskiego i profesjonalnego uprawiania sportu?


Pływanie to dyscyplina sportowa, która może być uprawiana na różnym terenie. Aktywność ta może być wykonywana na basenie, obiekcie otwartym lub zamkniętym, jak również różnorodnych akwenach wodnych takich jak: staw, jezioro, morze czy rzeka. Pływaniem nazywamy zatem utrzymanie się na wodzie, jak również przemieszczanie się po jej tafli, wybranym stylem pływackim. Aby w odpowiedni sposób móc wykonywać tę czynność należy zapoznać się z pewnymi technikami pływackimi, jak również posiąść specjalistyczne umiejętności i ruchy.

Pływaniu sprzyja również odpowiednio dobrany strój i dodatkowy sprzęt pływacki. Jednym z ważnych elementów wyposażenia są okulary do pływania. Produkty te zapewniają dobra widoczność pod wodą, jak również minimalizują ryzyko dostania się zanieczyszczonej lub chlorowanej wody do oczu. Dzięki okularkom każdy pływak może mieć rozeznanie w terenie, jak również określić miejsce i punkt odniesienie.


Okulary do pływania jakie wybrać?


Okulary pływackie to element wyposażenia, który powinien być prawidłowo dobrany i dopasowany do wielkości twarzy użytkownika, jak również wykorzystania ich podczas pływania. Dobry sprzęt powinien zapewnia dobre przyleganie do twarzy, nie powinien parować i przepuszczać do wnętrza szkieł wody. Profesjonalne okulary pływackie muszą posiadać również regulowane gumki trzymające, a także możliwość ustawienia szerokości noska.


Idealne okulary pływackie powinny posiadać powłokę antifog, która minimalizuje ryzyko zniekształcania obrazu, jak również zarysowania powierzchni szkła. Soczewki okularów, najczęściej wyposażone są również w filtr UV, zabezpieczający wzrok pływaka przed działaniem szkodliwego promieniowania słonecznego.

Całość okularów powinna być wykonana z miękkiego, elastycznego materiału, dostosowującego się do kształtu i owalu twarzy i głowy.
Okulary pływackie używane są zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. W zawodach sportowych pływacy stosują je w wyścigach wszelkimi stylami pływackimi takimi jak;

  • styl klasyczny,
  • dowolny,
  • grzbietowy,
  • motylkowy.