Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jak fotografować imprezy okolicznościowe?

14 listopada 2022 imprezy okolicznościowe

Biorąc udział w ważnych wydarzeniach, czy uroczystościach z reguły chcemy zachować o nich pamięć. Dlatego fotografowanie różnego rodzaju imprez, jest procesem ważnym i odpowiedzialnym. Niestety nie każdy fotograf wie, jak poprawnie oddać panującą atmosferę i zachować najlepsze chwile. Fotografowanie wydarzeń nie jest łatwe, ponieważ wszystko dzieje się bardzo szybko, a niestety nie jesteśmy w stanie cofnąć czasu. Istnieją jednak różne strategie fotografowania, które sprawdzą się podczas spotkań rodzinnych, przyjęć dla dzieci, wieczornych koktajli w klubie i luksusowych wesel dla kilkuset osób.

Jaka jest różnica między doświadczonym fotografem imprez a początkującym? Fotograf rozpoczynający swoją przygodę często trzyma opuszczony aparat, przez co przegapia wiele ważnych momentów. Natomiast profesjonalista intuicyjnie czuje, że za chwilę może się wydarzyć coś ciekawego i trzyma aparat w gotowości, w rezultacie czego otrzymuje wiele świetnych zdjęć. 

Poniżej przedstawimy kilka innych wskazówek, które warto wypróbować podczas robienia zdjęć imprez:

Skonfiguruj aparat z wyprzedzeniem i poczekaj na odpowiednią chwilę.

Podczas różnych uroczystości szczególnie ważne jest uchwycenie szczerych emocji gości. Oczywiście konieczne jest oddanie ogólnej atmosfery i sfotografowanie miejsca wydarzenia, jednak twarze nadal są najważniejsze na fotografiach. Emocje zmieniają się w ciągu kilku sekund, więc nie wystarczy tylko skierować aparat w odpowiednią stronę i zwolnić migawkę. Czasami fotograf musi poczekać, aż pokażą się emocje. Dlatego zwróć uwagę na to, gdzie ludzie patrzą, poczekaj na uśmiech lub inną reakcję i dopiero wtedy wykonaj zdjęcie.

Zwróć uwagę na kadrowanie.

Oprócz wyboru odpowiedniego czasu ważne jest także miejsce, w którym robimy zdjęcia. Staraj się fotografować ludzi na estetycznym tle, pozbawionym nadmiernego chaosu. Możesz także postarać się na jednym zdjęciu zamieścić kilka wydarzeń, które dzieją się jednocześnie. Chwila wyjęcia tortu weselnego, zdmuchnięcie świeczek na dziecięcej imprezie, wznoszenie toastów, napełnianie kieliszków szampanem – to wszystko świetne ujęcia, które warto utrwalić na fotografiach.

Przeanalizuj sytuację, aby być przygotowanym na odpowiedni moment.

Doświadczenie jest bardzo ważne w fotografii eventowej. Fotografowie na imprezach uczą się przewidywać co stanie się już za chwilę. Jeśli to możliwe, porozmawiaj z organizatorami wydarzenia, aby zapoznać się z programem imprezy. Jeśli to ślub, dowiedz się, kiedy odbędą się najważniejsze wydarzenia. Jeśli jest to święto dla dzieci, określ przynajmniej przybliżony scenariusz. 

Postaraj się wprowadzić przyjazną atmosferę.

Niektórzy zaczynają zachowywać się nienaturalnie, gdy widzą, że aparat jest skierowany właśnie na nich. Niestety, fotografowi trudno pozostać niezauważonym, przez co może skupiać na sobie uwagę. Jednak jeśli widzisz, że dana osoba czuje się nieswojo, porozmawiaj z nią, a jeśli to konieczne, pożartuj i okaż szczere zainteresowanie. Możesz też podać kilka wskazówek, jak lepiej wyglądać na zdjęciu i obiecaj, że usuniesz nieudane ujęcia.

Staraj się być dyskretny.

Czasami możesz udawać, że szukasz odpowiedniego kąta do zrobienia zdjęcia, aby ludzie nie wiedzieli, że są fotografowani właśnie w tej chwili. W ten sposób uchwycisz najszczersze emocje i znajdziesz odpowiedni moment, w którym ludzie wchodzą ze sobą w autentyczne interakcje.

W razie potrzeby użyj zewnętrznej lampy błyskowej.

Większość wydarzeń odbywa się w pomieszczeniach z umiarkowanym lub słabym oświetleniem. Jeśli używasz wbudowanej lampy błyskowej, bezpośrednie światło może zniekształcać twarze. Dlatego lepiej jest użyć zewnętrznej lampy błyskowej, odchylając ją nieco do tyłu podczas fotografowania. Dzięki temu światło zostanie maksymalnie rozproszone, nadając miękką poświatę i wygładzając ostre kontury.

Zwiększ ISO.

Niezależnie od tego, czy fotografujesz w ciemnym pomieszczeniu, zwiększenie wartości ISO doda trochę ziarna do zdjęć, ale da jasne obrazy przy krótkim czasie otwarcia migawki. Podczas korzystania z lampy błyskowej, wysokie ustawienie ISO uwydatni tło. Natomiast jeśli ustawiona wartość będzie zbyt niska, tło będzie niemal czarne.

Sesje zdjęciowe z imprez najczęściej zamieniamy w papierowe odbitki. Dlatego warto zapoznać się z ofertami internetowych fotolabów. Wywoływanie zdjęć online, to obecnie najtańszy sposób na wydrukowanie dużej ilości zdjęć w niskiej cenie, przy zachowaniu doskonałej jakości. 

Redakcja micoach.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie pasja do sportu, praktyczne porady, stylowy lifestyle oraz innowacyjne akcesoria spotykają się, by inspirować Cię do aktywnego i zdrowego życia! Jesteśmy miejscem, gdzie sport staje się nie tylko pasją, ale również sposobem na realizację siebie i dbanie o swoje ciało i umysł.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

imprezy okolicznościowe
Zioła na uspokojenie

Jesteś zainteresowany reklamą?