Wycieczki rowerowe – idealne hobby dla całej rodziny

Uprawianie sportu jest bardzo ważne. Chyba każdy słyszał już o jego dobroczynnym wpływie na zdrowie. Ćwiczenia poprawiają pracę całego organizmu. Przede wszystkim regularny ruch obniża ciśnienie krwi oraz umożliwia dotlenienie tkanek ciała. Powszechnie wiadomo również, że ruch poprawia samopoczucie. Warto zaangażować w zdrowy styl życia całą rodzinę. Jest wiele aktywności, które możemy wykonywać wraz z naszymi bliskimi. Należy do nich przede wszystkim jazda na rowerze.

W Polsce mamy idealne trasy na rowerowe wycieczki. Obojętnie czy interesuje nas kilkudniowa wyprawa, czy jedynie godzinna przejażdżka – zawsze znajdziemy coś dla siebie. Wystarczy rozejrzeć się po okolicy naszego miejsca zamieszkania. Na pewno mamy niedaleko piękny park albo ciekawie położone jezioro. W takich lokalizacjach często utworzone są specjalne ścieżki rowerowe. Poruszając się po nich jesteśmy bezpieczniejsi, ale i tak należy zachować szczególną ostrożność.

Wycieczka rowerowa z dziećmi

Jeżeli wybieramy się na wycieczkę z małymi dziećmi, to musimy bacznie je obserwować. Ponosimy odpowiedzialność za ich zachowanie na drodze. Taka wyprawa jest dobrą okazją do nauki zasad obowiązujących w ruchu drogowym. Wiedza zdobyta podczas przejażdżek przyda się dzieciom, kiedy już zaczną jeździć same – bez opieki osoby dorosłej.

Przygotowując się do każdej, nawet krótkiej wycieczki rowerowej, należy sprawdzić sprzęt. Powinniśmy co roku oddawać rower do serwisu. Techniczny przegląd to podstawa. Dzięki niemu unikniemy nieprzyjemnej sytuacji, w której rower psuje nam się w połowie trasy. Równie ważne co sprzęt są odpowiednie akcesoria i ubranie. Jeżeli zastanawiamy się jaki plecak na rower wybrać, to warto udać się do specjalistycznego sklepu. Mały, wąski plecak pomieści wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, a jednocześnie będzie wygodny. Koniecznie zainwestować trzeba w dopasowane kaski rowerowe. Szczególnie powinniśmy zapewnić je dzieciom. Nowoczesne kaski chronią głowę przed urazami, a do tego wyglądają bardzo estetycznie.

Strój na rower

Ubranie na rower powinno być dopasowane do warunków pogodowych. Nie powinniśmy ubierać się za ciepło. Podczas jazdy na rowerze nasze mięśnie pracują i podnosi się temperatura ciała. Przegrzanie może prowadzić do przeziębienia. Dlatego też warto zaopatrzyć się w koszulki i spodnie wykonane z oddychających materiałów. Warto również wspomnieć o specjalnych rowerowych rękawiczkach. Wbrew pozorom są one bardzo przydatne. Podczas pokonywania długich tras amortyzują ręce i chronią dłonie przed odciskami i dyskomfortem. Jeżeli odpowiednio przygotujemy się do wycieczki rowerowej, to z całą pewnością będziemy zadowoleni. Lepiej skupić się na spędzaniu czasu z rodziną, a nie na walce ze złym sprzętem, lub nieodpowiednim ubraniem.